1925 Mot 88 grader nord
N 24 og N 25
- Flytype: Dornier Do J Wal – «Hvalen»
- Navn: N 24 og N 25
- Lengde: 17,25 m
- Vingespenn: 22,5 m
- Høyde: 5,2 m
- Vekt: 3630 kg
- Maks avgangsvekt: 5700 kg
- Topphastighet: 185 km/t
- Rekkevidde: 800 km
- Motortype: Rolls-Royce Eagle
- Produsent: Dornier Flugzeugwerke
Roald Amundsen forteller at fabrikken oppga 2600 kg maks lastevekt, men ekspedisjonen endte opp med å laste flyene med minst 3000 kg.
Skroget var laget av duraluminium, og bunnen var flat og forsterket. Flottørene var store og festet med kraftige stag. Flybåten var i tillegg monovinget, noe som gjorde den godt egnet til å lande på sjø og is.
I dag er verken N 24 eller N 25 bevart. N24 ble etterlatt i isen, mens N 25 senere ble brukt til ulike flyvninger. I 1930 ble den brukt for å fly fra Tyskland via Island, Grønland og Labrador til New York, USA. I 1932 ble flyet overført til Deutsches Museum, men under et bombeangrep mot München i 1944 ble det ødelagt. Dornier-museet i Friedrichshafen har i dag en replika av N 25 i full størrelse i sin utstilling.
Heldigvis sparte Amundsen på denne modellen, som han fikk av Dornier-fabrikken før avreise i 1925. Modellen fikk sin faste plass i taket i stuen hjemme på Uranienborg.
Kilder:
Amundsen, Roald: Gjennem luften til 88 grader nord 📜